Denník Anny Frankovej: Cenný projekt Operného štúdia SND
Monday, November 30, 2020
Operné štúdio Slovenského národného divadla uviedlo v sobotu 28. 11. 2020 slovenskú premiéru komornej opery Grigorija Frida Denník Anny Frankovej. Inscenáciu v hudobnom naštudovaní Ondreja Olosa a v réžii Mareka Mokoša si mohlo pozrieť nielen publikum prítomné v sále opery a baletu novej budovy SND, ale vďaka live streamu aj diváci vo svojich domovoch.
SND uvedie on-line premiéru "kufrovej opery" o Anne Frankovej
Friday, November 27, 2020
Aj Opera SND chce reagovať na súčasnú dramatickú situáciu, a preto siahla po nemenej dramatickom osude židovského dievčaťa Anny Frankovej. V sobotu 28. novembra uvedie v on-line streamovanej premiére opernú monodrámu Denník Anny Frankovej.
Krátko pred smrťou písala blízkym listy. Milada v SND je silnou a emotívnou monodrámou.
Thursday, October 08, 2020
Milada v Slovenskom národnom divadle je inscenácia, ktorú treba vidieť i v čase, keď sa svet trápi pandémiou. Je dôležitým odkazom i posolstvom nielen o tom, ako veľmi si máme vážiť slobodu.
SND oslavuje storočnicu aj vizuálmi inscenácií
Monday, September 16, 2019
Sebavedomá kultúrna inštitúcia by mala nastavovať latku kvality rovnako svojim obsahom, tak svojou komunikáciou. Slovenské národné divadlo je trojzložková inštitúcia a jednotlivé súbory reprezentujú odlišné žánre, čo má za následok, že majú rôzne publikum, a odlišný prístup k tvorbe. A plagáty by tieto diferenciácie mali zohľadňovať. Plagát, ktorý funguje pri činohre, pravdepodobne nebude fungovať pri balete, alebo naopak.
Dlhá cesta smútku / Na konci cesty / At the End of the Road
Sunday, March 18, 2018
Bratislavské krematórium od architekta Ferdinanda Milučkého je jednou z ikonických stavieb posledného storočia, Národnou kultúrnou pamiatkou a jednou z najzdarnejších, ak nie úplne najlepšou, modernistickou realizáciou, ktorá na Slovensku vznikla.
Hanopis/Žalospev
Tuesday, May 30, 2017
Grafický dizajn prerástol svoj pôvodný pomalý prienik do verejnej krajiny za posledných 100 rokov ako žiadna z iných vizuálnych disciplín. Kým pôvodne tvorba grafického dizajnu vyžadovala okrem myšlienkového základu a estetického cítenia aj remeselnú zručnosť a výtvarný talent, počítačová technika posledných desaťročí výtvarnú zručnosť nahradila takmer úplne. Tvorba vizuálu akéhokoľvek rázu sa tak stala dostupnou pre celú počítačovo gramotnú populáciu. Otvorenie tohto poľa pôsobnosti najširšiemu spektru populácie bez adekvátnych zručností a vzdelania viedlo k okamžitej a progresívnej korózii estetiky celého verejného priestoru.
Bratislavské mosty
Thursday, December 17, 2015
Mosty sa nestavajú každý deň. Vyžadujú veľké množstvo konštrukčných znalostí, majú určujúci vplyv na urbanizmus a dopravu mesta, ich výstavba je spojená s vysokými nákladmi, často vyžadujú komplikované stavebné procesy. Ich dejiskom býva jediné nezastavané územie mesta, majú zásadný vplyv na identitu miest.
Straty – Architektúra smútku
Saturday, October 31, 2015
O čom nie je možné rozprávať, treba mlčať, tvrdil Wittgenstein a Julian Barnes neznesiteľným Rovinám života venoval celú knihu. Psychológovia tvrdia, že existuje 5 fáz prekonania straty, ale nie je celkom isté, či tento ušľachtilý cieľ, v ktorom by sa nám konečne malo uľaviť, bol myslený pre všetkých.
Kúpim školu
Friday, October 16, 2015
Bývame v pekných bytoch, jeme dizajnové jedlo a na písanie mailov používame počítače, ktoré by boli schopné generovať odpovede na miléniové otázky matematiky. Športujeme v materiáloch olympijských štandardov, zanietene vedieme diskusie o dizajne a UX smartfónov. A potom odvedieme ráno dieťa do školy.